Sinüzit Hastası Olanlar Ameliyat Olabilir Mi?

18 Yaş Altında Burun Estetiği Yapılabilir Mi?
25 Kasım 2019
Burun Ucu Ameliyat Sonrası Düşer Mi?
25 Kasım 2019

Burun çevresinde sinüs adı verilen boşluklar yer almaktadır. Bu boşlukların iltihap ile dolması sonucu sinüzit adlı hastalık meydana gelir. Baş ağrısı, nefes darlığı, burun tıkanması ve bunun gibi pek çok soruna neden olan sinüzitin zamanında engellenmesi adına ilaç ya da ameliyat tedavisi gerekmektedir. Sinüzit hastalarının bu sorundan kurtulmadan önce burun estetiği olup olamayacağı da merak edilen konular arasında yer alır. Sinüzit problemi, yüz bölgesinde dolgunluk ve ağırlık hissi yaratmaktadır. Bununla birlikte burnun estetik ihtiyacı duyması kişinin hem nefes almada hem de görüntü konusunda sorunlar yaşamasına neden olur.

Kronik olarak meydana gelen sinüzit sorununda eğer hastanın burun bölgesinde deviasyon tespit edildiyse mutlaka ameliyat ile tedavinin gerçekleştirilmesi gerekecektir. Çünkü kemik eğriliğinin oluşumu ile birlikte sinüzit çok daha büyük bir nefes alma problemini beraberinde getirir ve ilaç ile tedavi etmek mümkün olmaz. Farklı ameliyatların gerekmeyeceğini ve aynı ameliyat esnasında hem sinüzit tedavisinin hem de estetiğin gerçekleştirilebileceğini de belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte estetikten doğru ve istenen kesin sonucu almak için sinüzit probleminin engellenmesi de şarttır. Çünkü iltihaplar ile tıkanmış olan burun çevresinin asıl şekli tespit edilemez ve bu nedenle de şekil değişiminde istenilen sonuç alınamaz.

Gerekli muayeneler sonucunda estetik için yapılması gerekenler belirlendiği takdirde, sinüzit hastalarının iltihapları alınırken aynı zamanda burun bölgesine yeni şekli kazandırılabilir. Özellikle kemik ya da doku alma işlemlerinde daha pratik olacaktır. Küçük çaplı estetik ameliyatlarında burun kapalı şekilde tedavi edilir ve sinüsler de bu şekilde boşaltılabilir. Ancak daha büyük bir estetik operasyon gerekliliğinde hem burun bölgesi açılacak hem de sinüsler boşaltılacaktır. Bu tarz durumlar karşısında hastaların belirli bir süre yoğun akıntı ve kanama yaşaması oldukça doğaldır. Çünkü estetik ameliyat kadar sinüzit ameliyatı da önemlidir. Hastalar bu süreçte burun tıkanması yaşayacak ve nefes alma konusunda tamamen iyileşene de zorluk çekecektir. Ancak bu geçici bir durumdur. Hem sinüslerin boşaltılması hem de burun bölgesine yeni şeklinin kazandırılması, hastaların ileride çok daha rahat bir şekilde nefes almasını sağlayacaktır.