18 Yaş Altında Burun Estetiği Yapılabilir Mi?

Erkeklerde Burun Estetiği Farklı mı?
25 Kasım 2019
Sinüzit Hastası Olanlar Ameliyat Olabilir Mi?
25 Kasım 2019

Estetik burun operasyonu yaptırmak için en erken yaş, hem anatomik olarak burun gelişiminin hem de ruhsal yapının olgunlaştığı, sağlıklı kararların alınabildiği 18 yaş olmalıdır. Daha erken yaşta yapılan ameliyatlar hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan riskli olabilir.

Burun estetiğinin yaşı günümüzde 18 yaş sınırının çok altına düşmüştür. Burun gerçek boyutlarına ulaşmadan yapılan ameliyatlar burun kemiğinin şeklini bozabilir ve kıkırdağa zarar verebilir. Genç bireyler ameliyat için 18 yaşını beklemeleri konusunda ikna edilmelidirler. Bununla birlikte çok özel durumlarda operasyon 1-2 yıl öncesinde yapılabilir.


Bireylerin, burun estetiği ameliyatı öncesi neden bu ameliyatı olmak istediklerini sağlıklı bir şekilde düşünmeleri, beklentilerini saptamaları ve bunları doktoruyla paylaşması gerekmektedir. Hasta ile ameliyat öncesi, ameliyat ve ameliyat sonrası süreç hakkında detaylı olarak konuşmak, doktor-hasta arasındaki iletişimi sağlıklı kurmak çok önemlidir. Hastanın beklentilerini dinlemek, net bir şekilde anlamak, ne kadar gerçekçi olduğuna karar vermek ve ne derece karşılanabileceğini anlatmak önemlidir”